معاون بهداشت  وزارت بهداشت از تجویز بی رویه آنتی بیوتیکها در نسخه ها ی پزشکی  و تقاضای بیماران برای تجویز آنتی بیوتیک  انتقاد کرد و گفت: در ۵۰ درصد نسخه ها آنتی بیوتیک تجویز می شود که این موضوع منجر به ایجاد مقاومت میکروبی می شود و برای سلامتی افراد مضر است.

 

به گزارش خبرگزاری سلامت دکتر علی اکبر سیاری، در اجلاس بین المللی چالش های نظام مراقب مقاومت میکروبی، با بیان اینکه پدیده مقاومت میکروبی یک مساله جهانی است، گفت: بحث مقاومت میکروبی به بخش‌های مختلفی مربوط است و ضرورت دارد که در سطح جهانی و ملی همکاری هایی در این زمینه صورت گیرد.

 

معاون بهداشت  وزارت بهداشت تصریح کرد: تجویز بی رویه آنتی بیوتیک  باعث شده برخی بیماری ها، دیگر با دارو و واکسن قابل کنترل نباشد، به عبارت دیگر تجویز بی رویه آنتی بیوتیک ها به خصوص مصرف این دارو در اموری که از حیث پزشکی ضروت ندارد، موجب مقاومت میکروبی باکتری شده و همین پدیده نیز منجر به افزایش هزینه درمان بیماری ها شده است.

 

وی افزود: زمانی که متخصصان، بی‌مورد و بی‌جا آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند، باعث می‌شود که تنها اسلحه برای نجات جان بیماران از دست برود.

 

دکتر سیاری گفت: طبق برآوردی در سال ۱۳۶۰، سالانه ۱۰ هزار نوزاد به دلیل ابتلا به کزاز نوزادی فوت می کردند، درحالیکه اکنون، حتی یک مورد از فوت نوزادی به علت کزاز گزارش نشده است. به همین دلیل باید این دستاورد مهم را حفظ کنیم.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: اگر اپیدمی‌ها و بیماری ها در کشور کنترل شده است، بخشی از آن به کمک مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و واکسن‌ها بوده است. اما تجویز غیرضروری آنتی‌بیوتیک‌ها و همچنین تقاضای مردم باعث می‌شود، با ایجاد پدیده مقاومت دارویی، این کشف ارزشمند از دست رود.

 

وی با بیان اینکه در ۵۰ درصد نسخه‌های پزشکان آنتی‌بیوتیک وجود دارد، ادامه داد: تجویز این مقدار آنتی‌بیوتیک بسیار زیاد است و باید کنترل شود که هیچ راهی به جز آموزش، ارایه دستورالعمل و نظارت و آموزش به مردم و پزشکان وجود ندارد و بدون آنها نمی توان بر مشکل مصرف بی رویه آنتی بیوتیک فائق آمد.

 

دکتر سیاری اصافه کرد: پیشگیری و کنترل عفونت بیمارستانی، افزایش اطلاع رسانی و آگاهی مردم برای پرهیز از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها، مصرف کامل دوز و مدت زمان مصرف این داروها در صورتی که تجویز پزشک را داشته باشد، همچنین پرهیز پزشکان از تجویز غیرمنطقی آنتی بیوتیک ها از جمله مهم ترین محورهای سند جامع تدبیر و کنترل مقاومت میکروبی است که با همکاری بین بخشی سازمان های مسئول از جمله سازمان دامپزشکی، وزارت کشاورزی و بخش صنعت اجرا می شود.

 

دکتر سیاری افزود: در زمینه مصرف آنتی بیوتیک ها باید اطلاع ‌رسانی گسترده ای صورت گیرد تا مردم بدانند آنتی‌ بیوتیک اسلحه ‌ای است که هم سود و هم ضرر دارد و این نظریه که هرچه آنتی بیوتیک گران‌تر باشد، بهتر است، غلط است.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: برای حل این مشکل راهی جز اینکه جهانی بیندیشیم، وجود ندارد، چراکه مقاومت میکروبی نه تنها به سلامت مردم، بلکه به اقتصاد کشورها نیز آسیب‌ می ‌زند و مشکلاتی غیرقابل پیش‌بینی ایجاد می‌کند.